Ósemki

Kto i w jakich warunkach powinien podejmować się usuwania ósemek?

Usuniecie zębów mądrości jest zabiegiem chirurgicznym dlatego najbardziej kompetentną  osobą do jego wykonania jest Lekarz ze specjalizacją chirurgii szczękowo-twarzowej lub stomatologicznej w odpowiednio wyposażonym gabinecie zabiegowym. Optymalnym rozwiązaniem jest dostęp do sali operacyjnej, która umożliwia w razie potrzeby przeprowadzenie takiego zabiegu w znieczuleniu ogólnym.



Jakie są wskazania do takiego zabiegu?

Podstawowym powodem usunięcia ósemek są stany komplikacje nie poddające się leczeniu zachowawczemu takie jak przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych i zaawansowane stany parodontopatyczne Ekstrakcja powinna mieć miejsce również gdy zęby mądrości :

  • są przyczyną bólu
  • są nieprawidłowo ustawione
  • są niecałkowicie wyrznięte
  • są przeszkodą w protezowaniu

Czasami istnieje konieczność usunięcia całkowicie zdrowych ósemek ze wskazań ortodontycznych:

  • leczenie wad zgryzu
  • brak miejsca w łuku zębowym

 

Należy również pamiętać, że ósemki na różnych etapach swojego rozwoju, mogą stać się przyczyną:

  • ropni
  • ropowic twarzy i szyi,
  • torbieli, które wprawdzie nie dają dolegliwości bólowych jednak prowadzą do destrukcji kości. Znaczne zniszczenie kości przez rozwijającą, się torbiel może spowodować nawet złamanie żuchwy. Odwlekanie usunięcia ósemek do czasu ich pełnego rozwoju zwiększa ponadto ryzyko wystąpienia innych komplikacji takich jak:
  • uszkodzenie przebiegającego w kości żuchwy nerwu zębodołowego dolnego, co z kolei powoduje czasowe lub trwałe osłabienie czucia na brodzie i wardze dolnej. W myśl zasady, że zapobieganie jest skuteczniejsze niż leczenie, aktualnym standardem jest usuwanie ósemek już w fazie zawiązków, czyli w trakcie ich rozwoju. Najkorzystniejszym momentem do ekstrakcji zawiązków ósemek, nazywanej też germektomią, jest 0kres przed ich całkowitym ukształtowaniem tj. przed ukończeniem przez pacjenta 18 roku życia.

Jak przebiega zabieg?

Ekstrakcja, popularnie i niepoprawnie określana mianem wyrwania zęba polega na osunięciu

zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium (kleszczy, dźwigni, dłut, piły piezoelektrycznej itp.) z zachowaniem aseptyczności pola operacyjnego.

W zależności od zakresu zabiegu oraz preferencji pacjenta, ekstrakcje ósemek można wykonać zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym. Znieczulenie miejscowe stosuje się do usunięcia jednej, rzadziej dwóch ósemek jednocześnie. W takim przypadku usuniecie wszystkich ósemek wymaga kilku, rozłożonych w czasie etapów. Znieczulenie ogólne znajduje zastosowanie

przy bardziej złożonych zabiegach lub w przypadku jednoczesnej ekstrakcji wszystkich czterech zębów mądrości. Narkoza zapewnia pacjentowi nie tylko maksymalny komfort i bezpieczeństwo ale również w efekcie krótszy okres rekonwalescencji.

 

 

Jak długo goi się rana po zabiegu?


Kilka – kilkanaście dni. Ponieważ zabieg przebieg gojenia nie jest w pełni przewidywalny zaleca się pacjentom planowanie ekstrakcji ósemek okresie mniejszej aktywności życiowej tak by można było dostosować swój plan dnia do ewentualnych częstych wizyt kontrolnych, zapewniających lepsze gojenie.

Czy można usunąć wszystkie ósemki na raz w znieczuleniu miejscowym?

Nie można, a raczej nie powinno się podejmować takich "heroicznych" wyzwań. Wszystkie cztery zawiązki można bezpiecznie i komfortowo usunąć w znieczuleniu ogólnym w warunkach sali operacyjnej. W znieczuleniu miejscowym można bezpiecznie usunąć jeden lub co najwyżej dwa zęby mądrości.

                                                                                                                                                              Design InforpolNET 2010