Szanowni Państwo,
Wiosną 2009 roku powstała Fundacja Podlaskie Hospicjum Onkologiczne. Stworzył ją Paweł Grabowski - lekarz, specjalista medycyny paliatywnej, chirurg, adiunkt Centrum Onkologii w Warszawie. Celem Fundacji ustanowił wszelkie działania podejmowane na rzecz godnego życia w chorobie i godnego umierania. Jako główny teren działania wybrał Podlasie, region o ogromnej potrzebie opieki paliatywnej, zarazem region ludzi otwartych i gościnnych, region wielokulturowy, tolerancyjny.
Paweł Grabowski nawiązał kontakt z prawosławną parafią pw. Narodzenia Jana Chrzciciela, która na realizację statutowych działań Fundacji przekazała mu budynek po szkole w Nowej Woli i wsparcie w osobie księdza Jarosława Szczerbacza. Obaj zabrali się do pracy - rozmów z architektami, zbierania funduszy na remont szkoły, aby jak najszybciej mogły ruszyć Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych z okolic i hospicjum domowe. Dołączyła do nich Barbara Balcerska, specjalizująca się w wolontariacie i pozyskiwaniu funduszy na działanie organizacji pozarządowych. Przeprowadzono kwesty w parafiach całego Podlasia, kwestowano także u ojców Dominikanów w Warszawie, organizowano stoiska w czasie jarmarków, poszukiwano sponsorów - udało się. Parter szkoły został wyremontowany, niezbędny samochód do przewozu osób niepełnosprawnych przekazały siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Kępnie
i ks. Jarosław mógł odwiedzać okoliczne miejscowości i poszukiwać chętnych do udziału
w warsztatach.
Dzięki wsparciu Gminy Michałowo warsztaty rozpoczną się już 1 grudnia 2010 roku, obejmą kompleksową opieką 30 osób. Za warsztaty odpowiedzialny będzie ks. Jarosław.
Obecnie trwają przygotowania do adaptacji piętra szkoły, tak aby planowane tam hospicjum domowe ruszyło jesienią 2011 roku. Hospicjum obejmie profesjonalną opieką chorych
w promieniu 40 km. Fundacja intensywnie poszukuje funduszy także na budowę hospicjum stacjonarnego. Budynek na 14 łóżek zostanie wybudowany jako skrzydło szkoły.
Pawła Grabowskiego, ks. Jarosława Szczerbacza i Barbarę Balcerską wspiera powołana Rada Fundacji. W jej skład wchodzą Monika Cydzik, Małgorzata Pawluczuk, Marcin Wiśniewski i Anatol Panasiuk - przyjaciele, na których można liczyć. Rada została powołana jako organ doradczy, z pewnego dystansu przyglądający się działaniom podejmowanym przez Fundację. Tymczasem jej członkowie ani przez moment nie zajmowali miejsc w tylnym rzędzie. Angażują się w każde podejmowane działanie, służą nie tylko radą, swoim czasem i uwagą. Współtworzą akcje, pomagają w zdobyciu środków, uczestniczą w każdym przedsięwzięciu.
Do zespołu wkrótce dołączyli wolontariusze -Marcin Zembura, Małgorzata Michaluk, Adam Kamiński i rzesza przyjaciół, służących fachową pomocą, nierzadko finansowym wsparciem. Dzięki nim powstała strona internetowa Fundacji, materiały promocyjne i konspekty zajęć do prowadzenia warsztatów w szkołach, na temat towarzyszenia w cierpieniu i wolontariatu hospicyjnego.
Jesienią tego roku Fundacja przystąpiła do kampanii Pola Nadziei na rzecz ruchu hospicyjnego. W Szkole Podstawowej, Gimnazjum i w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, w dniach od 6 do 8 października odbyły się warsztaty dla uczniów, promujące ruch hospicyjny, informujące o tworzonym hospicjum w Nowej Woli. Przed szkołami uczniowie z nauczycielami posadzili cebulki żonkili - symbol nadziei w cierpieniu, pamięci o potrzebujących i o tych, co odeszli. Wiosną przyszłego roku odbędą się podobne warsztaty w Gródku. We współpracy z Fundacją Pomóż Im, prowadzącą hospicjum dziecięce w Białymstoku planowany jest także na wiosnę rajd rowerowy i koncert - wszystko to, by docierać do jak największej liczby ludzi i zachęcać do wspólnego budowania hospicjum, do wrażliwości, gotowości towarzyszenia w chorobie i cierpieniu także wśród swojej rodziny.
9 października w Nowej Woli uroczyście otwarto szkołę do jej nowych działań. Modlitwą w cerkwi rozpoczęto spotkanie, następnie w szkole zaprezentowano zebranym gościom - duchowieństwu, urzędnikom, sponsorom, przyjaciołom - najbliższe plany Fundacji i jej potrzeby. Fundacja potrzebuje ludzkiego wsparcia i życzliwości, środków niefinansowych, takich jak materiały budowlane, narzędzia, praca, także środków finansowych, wsparcia wolontariuszy i pomocy przy realizacji kampanii Pola Nadziei - w tym zainteresowania mediów.
O zainteresowanie z Państwa strony prosimy. Chętnie będziemy przesyłać materiały i zdjęcia z podejmowanych działań, udzielimy wszelkich informacji. Jeśli są Państwo zainteresowani kontaktem z nami bardzo prosimy o telefon lub e-mail.